Dovolená na DPP v roce 2024: Jak na výpočet?
Nárok na dovolenou
U dohody o provedení práce (DPP) nevzniká nárok na dovolenou klasickým způsobem jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP nemá nárok na placenou dovolenou. To znamená, že za dny, kdy nepracuje, nedostává mzdu ani náhradu mzdy.
Výpočet dovolené pro DPP v roce 2024 tak není relevantní, protože se neposkytuje.
Nicméně i pro tyto případy existuje možnost, jak si zajistit volno a finanční kompenzaci. Svou odměnu si může rozvrhnout tak, aby mu i v době volna plynul příjem.
Důležité je pamatovat na to, že DPP je specifický typ pracovního vztahu a je vhodné se s jeho podmínkami detailně seznámit.
Výpočet délky dovolené
Pro výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčový pojem „odpracovaná doba“. Na rozdíl od běžného pracovního poměru, kde se dovolená počítá v dnech, u DPP se počítá v hodinách. Za každý kalendářní měsíc, ve kterém odpracujete alespoň 100 hodin, vám náleží 2 dny dovolené. Protože se jedná o DPP, dny dovolené se následně přepočítávají na hodiny. Pro přepočet se používá vaše týdenní pracovní doba sjednaná v DPP. Pokud tedy pracujete například 20 hodin týdně, pak vám za každý měsíc s odpracovanými alespoň 100 hodinami náleží 4 hodiny dovolené (2 dny x 20 hodin/týden / 5 dní/týden = 4 hodiny). Pamatujte, že do odpracované doby se nezapočítávají všechny dny, například svátky. V případě nejasností se vždy obraťte na vašeho zaměstnavatele nebo na odborníka na pracovní právo.
Poměrná část dovolené
U dohody o provedení práce (DPP) se dovolená neřídí týdny, ale odpracovanými dny. Nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný den, nezáleží tedy na tom, kolik hodin denně pracujete. Za každý odpracovaný den v roce 2024 vám vzniká poměrná část dovolené, která se vypočítá tak, že se zákonná výměra dovolené, tedy 4 týdny, vydělí počtem pracovních dní v roce. V roce 2024 je 250 pracovních dní, takže za každý odpracovaný den vám vznikne 4/250 = 0,016 dne dovolené. Pokud tedy v roce 2024 odpracujete na DPP například 50 dní, budete mít nárok na 50 x 0,016 = 0,8 dne dovolené. Jelikož dovolenou nelze čerpat po hodinách, zaokrouhluje se na celé půldny. V tomto případě byste tedy měli nárok na jeden den dovolené.
Výpočet dovolené u dohody o provedení práce v roce 2024 se řídí stejnými pravidly jako v roce 2023. Nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný měsíc, ve kterém odpracujete alespoň 10 dní.
Božena Černá
Překážky v práci
Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 může narazit na některé překážky. Základní komplikací je nestandardní forma pracovního poměru, kterou DPP představuje. Na rozdíl od klasického pracovního úvazku zde není pevně stanovený rozsah pracovní doby, ale odměna se odvíjí od provedené práce. To může zkomplikovat výpočet nároku na dovolenou, která se u DPP odvíjí od počtu odpracovaných dnů. Zaměstnanci na DPP mají nárok na 2 dny dovolené za každý celý měsíc odpracované doby. Problémem se tak může stát přesné určení odpracovaných dnů, zvláště pokud zaměstnanec pracuje nepravidelně nebo vykonává práci, u níž není snadné jednoznačně určit začátek a konec pracovní doby. V takových případech je vhodné, aby se zaměstnanec a zaměstnavatel předem dohodli na způsobu evidence pracovní doby a zamezili tak případným sporům.
Položka | DPP | HPP |
---|---|---|
Nárok na dovolenou | Poměrná část dle odpracované doby | 20 dní (základní sazba) |
Výpočet dovolené | (Odpracované dny / 21) * 1/12 * Počet měsíců trvání DPP | (Počet odpracovaných dní / 21) * Počet dní dovolené |
Souběh DPP a HPP
Pokud máte v roce 2024 zároveň zaměstnání na hlavní pracovní poměr (HPP) a dohodu o provedení práce (DPP), je pro výpočet dovolené z DPP důležité, zda si u DPP uplatňujete slevu na dani, nebo ne.
V případě, že si slevu na dani u DPP neuplatňujete, započítává se vám odpracovaná doba na DPP do celkového výměru dovolené, na kterou máte nárok. To znamená, že se vám dovolená z DPP sčítá s dovolenou z HPP. Pro výpočet dovolené z DPP se pak postupuje standardně, tedy za každý odpracovaný měsíc vám náleží 1/12 z celkového nároku na dovolenou.
Pokud si slevu na dani u DPP uplatňujete, dovolená z DPP se vám s dovolenou z HPP nesčítá. V praxi to znamená, že máte nárok na dovolenou z DPP pouze v rozsahu odpracované doby na DPP a dovolená z HPP se s ní nijak neprolíná.
Evidence odpracované doby
Pro výpočet dovolené z dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčová evidence odpracované doby. Zaměstnavatel má povinnost vést evidenci odpracované doby u všech zaměstnanců, a to i u těch, kteří pracují na DPP. Tato evidence musí být vedena řádně a průkazně. Na základě této evidence se pak určuje nárok na dovolenou. Bez řádné evidence odpracované doby není možné nárok na dovolenou z DPP stanovit.
V praxi to znamená, že si každý, kdo pracuje na DPP, musí hlídat, zda jeho zaměstnavatel vede evidenci jeho odpracované doby. Pokud by tomu tak nebylo, je na místě se na tuto skutečnost zeptat a upozornit zaměstnavatele na jeho povinnost.
Čerpání dovolené na DPP
Výpočet dovolené na DPP v roce 2024 není složitý. Nárok na dovolenou vzniká každému, kdo pracuje na základě dohody o provedení práce a odpracuje alespoň 4 týdny v roce. Délka dovolené se pak počítá poměrnou částí z běžné délky dovolené, která činí 4 týdny. Pro výpočet dovolené na DPP se používá jednoduchý vzorec: (počet odpracovaných týdnů / 52 týdnů) 4 týdny dovolené.
Pokud jste například v roce 2024 odpracovali na DPP 13 týdnů, váš nárok na dovolenou bude činit 1 týden (13/52 4 = 1). Pamatujte, že do odpracovaných týdnů se počítají i týdny, kdy jste byli nemocní nebo čerpali dovolenou. Čerpání dovolené na DPP se řídí stejnými pravidly jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnavatel má právo vám určit termín čerpání dovolené, ale měl by při tom brát ohled na vaše oprávněné zájmy.
Proplacení nevyčerpané dovolené
V případě ukončení dohody o provedení práce (DPP) má zaměstnanec nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. Výpočet probíhá podobně jako u běžného pracovního poměru. Pro rok 2024 platí, že základní výměra dovolené činí 4 týdny. U DPP se dovolená zpravidla počítá v hodinách. Pro výpočet nároku na dovolenou se vychází z průměrného výdělku, který zaměstnanec na DPP dosahoval. Zaměstnanec by si měl vést evidenci odpracovaných hodin a obdržených mezd, aby mohl jednoduše zkontrolovat správnost vyúčtování při ukončení DPP.
Publikováno: 22. 11. 2024
Kategorie: práce