Elektromobilita má v poslední době zelenou

Stroje, věda a technika se do jisté míry přizpůsobují době a neustále vyvíjí. Důkazem toho je například elektromobilita. Využívání elektrické energie u pohonů, které mají být ekologičtější. Elektromobily nejenom, že přinesou jiný a tichý způsob dopravy, ale budou zároveň šetrné k životnímu prostředí.

Elektromobilita všemi směry

Pokud si myslíte, že elektromobilita je v současné době záležitostí pouze automobilů neboli elektromobilů, jste značně na omylu. Zelenou mají v tomto směru i jiné dopravní prostředky, i když ne v tak velké míře. Typickým příkladem jsou elektrické nákladní vozy, trolejbusy, letadla, lodě, metro nebo tramvaje. Všude tam je využívána obnovitelná energie. Také v Česku má tento druh pohonu zelenou, ač to nemusí být tak intenzivní. Inspirovat se můžete historickými údaji z roku 2020.

PředmětHodnota
Podíl elektromobilů na trhu2,5 %
Prodej vozů Škoda1 684 kusů
Prodej vozů Tesla396 kusů
Prodej vozů Hyundai345 kusů
Jak si vedly elektromobily v roce 2020 v ČR?

Je nepochybné, že k rozvoji elektromobility dochází a bude docházet. Přispívají k tomu rozšiřující se nabíjecí stanice, jichž už jsou po území České republiky vyšší desítky. A počty neustále rostou.

Proč vítězí elektromobily a podobné dopravní prostředky?

Rozvoj elektromobility má pochopitelně několik zásadních důvodů. V první řadě dochází ke snížení ekologické zátěže a lokálních emisí. Vozy a ostatní dopravní prostředky tohoto typu za sebou zanechávají pouze minimální uhlíkovou stopu oproti benzínovým a dieselovým vozům. Přínosem jsou nižší provozní náklady a podle odborníků i menší poruchovost technologie. V mnohých zemích světa jsou elektromobily dokonce dotovány prostřednictvím nejrůznějších dotací.

Také elektromobilita má však svoji stinnou stránku. Pokud jde o elektromobily, jejich pořizovací náklady jsou oproti běžným vozům stále vyšší. Počítat je třeba s omezenějším dojezdem. Největší překážkou pak může být nižší počet dobíjecích stanic, i když neustále přibývají. Pokud jde o průkopníka elektromobility, tím zarytým je bezpochyby Elon Musk se svými výrobky značky Tesla. Uvidíme, jaká bude budoucnost těchto technologií.