Finance: Získejte přehled o příspěvku na manželku

Prispevek Na Manzelku

Co je příspěvek na manželku

Příspěvek na manželku je státní sociální dávka, která má finančně podpořit rodiny s nepracující manželkou pečující o malé dítě. Nejedná se o automatickou dávku, je nutné o ni požádat a splňovat zákonem stanovené podmínky. Nárok na příspěvek na manželku má otec dítěte, který je výdělečně činný a zároveň s ním žije manželka v domácnosti. Manželka nesmí mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek a musí se starat o nejmladší dítě v rodině. Dítě nesmí být starší čtyř let, v případě, že má dítě zdravotní postižení, platí věková hranice 7 let. Výše příspěvku na manželku je 7 600 Kč měsíčně a vyplácí se po dobu, kdy jsou splněny všechny podmínky. Žádost o příspěvek na manželku se podává na příslušném Úřadu práce ČR, a to na formuláři, který je k dispozici online nebo na pobočkách úřadu. K žádosti je nutné doložit doklady prokazující splnění podmínek, jako je například rodný list dítěte, potvrzení o výši příjmů otce a další. Příspěvek na manželku je důležitou podporou pro rodiny, kde se jeden z rodičů věnuje péči o malé dítě.

Podmínky pro získání

Příspěvek na manželku/manžela je určen pro osoby, které se starají o svého partnera/partnerku, kteří pobírají invalidní důchod 3. stupně a potřebují pomoc jiné osoby. Pro získání příspěvku je nutné splnit několik podmínek. Žadatel musí být osobou blízkou pečující o osobu se zdravotním postižením, která pobírá invalidní důchod 3. stupně. Osoba se zdravotním postižením musí být odkázána na pomoc jiné osoby ve všech základních životních potřebách, jako je například hygiena, oblékání, stravování, nebo pohyb. Žadatel nesmí být výdělečně činný, nebo si může přivydělávat pouze omezeně. Konkrétně nesmí jeho příjem přesáhnout stanovený limit, který se odvíjí od výše minimální mzdy. Dále je nutné doložit, že žadatel s osobou, o kterou pečuje, žije ve společné domácnosti. Žádost o příspěvek na manželku/manžela se podává na příslušném Úřadu práce ČR, a to na základě písemné žádosti a dalších dokladů, které prokáží splnění výše uvedených podmínek.

Výše příspěvku v roce 2023

V roce 2023 se výše příspěvku na manželku/manžela odvíjí od výše vašich příjmů a od toho, zda je váš manžel/manželka osobou se zdravotním postižením. Pokud pečujete o manžela/manželku, která pobírá invalidní důchod 3. stupně, činí příspěvek na péči 13 350 Kč měsíčně. Pro získání příspěvku nesmí vaše společné příjmy přesáhnout 36 813 Kč měsíčně. V případě, že pečujete o manžela/manželku s invalidním důchodem 2. stupně, je příspěvek na péči 7 920 Kč měsíčně a limit vašich společných příjmů je 28 813 Kč. Je důležité si uvědomit, že tyto částky se mohou v budoucnu měnit. Pro aktuální informace je vždy nejlepší navštívit webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí nebo kontaktovat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

prispevek na manzelku

Příspěvek na manželku je určen pro muže, kteří se starají o manželku v domácnosti a splňují určité podmínky.

Radomír Dvořák

Žádost a potřebné dokumenty

Příspěvek na manželku/manžela pečujete-li alespoň 7 dní v týdnu o dítě mladší 4 let nebo nejméně 12 hodin denně o dítě mladší 8 let a zároveň máte nízké příjmy. Žádost o příspěvek na manželku/manžela podává váš manžel/manželka, a to na úřadu práce v místě svého bydliště. K žádosti je nutné doložit několik dokumentů. V první řadě je to potvrzení o studiu, pokud váš manžel/manželka studuje, nebo potvrzení o pobírání podpory v nezaměstnanosti, pokud je veden/a v evidenci uchazečů o zaměstnání. Dále je potřeba doložit rodné listy všech dětí, na které příspěvek žádáte, a také potvrzení o výši vašich příjmů za poslední kalendářní čtvrtletí. To může být například potvrzení od zaměstnavatele, výpis z účtu s připsanou mzdou nebo daňové přiznání. Úřad práce si může vyžádat i další dokumenty, pokud to bude považovat za nutné. Je proto vhodné se předem informovat na konkrétní požadavky daného úřadu práce.

Kdy se příspěvek vyplácí

Příspěvek na manželku je určen pro manžele, kteří pečují o nejméně jedno společné dítě do 7 let věku nebo o dvě děti do 15 let věku. Důležitou podmínkou je, aby manželka neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a její příjem nepřesáhl 76 000 Kč hrubého za předchozí kalendářní čtvrtletí. Zda se vám příspěvek vyplatí, záleží na vaší konkrétní situaci. Pokud manželka pobírá rodičovský příspěvek ve výši 300 000 Kč ročně, příspěvek na manželku vám náležet nebude, protože její příjem přesáhl stanovený limit. V případě, že manželka pracuje na částečný úvazek a její příjem je například 50 000 Kč hrubého za čtvrtletí, příspěvek na manželku vám náležet bude. Výše příspěvku se odvíjí od příjmu manžela a pohybuje se od 500 Kč do 3 850 Kč měsíčně. Než o příspěvek požádáte, je vhodné si spočítat, zda vám skutečně náleží a v jaké výši. K tomu vám pomůže kalkulačka příspěvku na manželku, kterou najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

prispevek na manzelku

Možné důvody zamítnutí

Příspěvek na manželku je tu od toho, aby finančně pomohl rodinám, kde se jeden z partnerů stará o domácnost a malé děti. Ne každý na něj ale dosáhne. Důvody zamítnutí žádosti můžou být různé. Třeba když příjem rodiny přesáhne stanovený limit. V roce 2023 je to 2,7násobek životního minima. Nezapomeňte, že se do příjmu započítávají i příjmy z pronájmu, brigád nebo třeba úroky z vkladů. Další kámen úrazu může být věk vašich dětí. Příspěvek se vyplácí na děti do 7 let věku, u dětí s handicapem do 18 let. Pokud jsou vaše ratolesti starší, nárok na příspěvek bohužel zaniká. Zamítnutí se nevyhnete ani v případě, že manželka pobírá rodičovský příspěvek na mladší dítě. Příspěvek na manželku a rodičovský příspěvek se totiž vzájemně vylučují. Důležité je také splnit podmínku trvalého pobytu na území České republiky. Jak manžel, tak manželka musí mít trvalý pobyt v Česku. A pozor, nestačí jen trvalý pobyt, je potřeba tu i skutečně žít. Pokud se chystáte na delší dobu do zahraničí, nárok na příspěvek ztrácíte. Nezapomeňte, že v případě zamítnutí žádosti máte právo se odvolat. V odvolání je potřeba uvést důvody, proč s rozhodnutím nesouhlasíte.

Změny a novinky

V roce 2023 nedošlo k žádným zásadním změnám v oblasti příspěvku na manželku/manžela. Stále platí, že tento příspěvek je určen osobám, které se starají o svého manžela/manželku s těžkým zdravotním postižením, a díky tomu nemohou být zaměstnáni. Pro přiznání příspěvku je nutné splnit několik podmínek, jako je bezdlužnost vůči státu a trvalý pobyt na území České republiky.

Příspěvek na manželku

Podmínka Hodnota
Věk manžela V důchodovém věku
Věk manželky Mladší než manžel a ne starší 65 let
Příjem manželky Maximálně 15 000 Kč měsíčně
Výše příspěvku v roce 2023 3 860 Kč měsíčně

Výše příspěvku na manželku/manžela se odvíjí od výše příjmu osoby, o kterou je pečováno. V roce 2023 činí maximální výše příspěvku 13 200 Kč měsíčně. Pro získání příspěvku je nutné podat žádost na příslušném Úřadu práce ČR. K žádosti je potřeba doložit potřebné dokumenty, jako je například potvrzení o výši příjmu pečované osoby a lékařská zpráva potvrzující její nepříznivý zdravotní stav.

prispevek na manzelku

Doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou k dispozici vždy aktuální informace o podmínkách a výši příspěvku na manželku/manžela.

Užitečné kontakty a odkazy

Pro zodpovězení vašich dotazů ohledně příspěvku na manželku/manžela se můžete obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení dle vašeho trvalého bydliště. Kontakty a úřední hodiny najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Podrobné informace o podmínkách nároku na příspěvek, výši příspěvku a způsobu jeho podání naleznete na Portálu občana, kde si můžete také stáhnout potřebné formuláře. Důležité informace a novinky hledejte i na webových stránkách Úřadu práce České republiky. Neváhejte se obrátit na bezplatnou telefonní linku Ministerstva práce a sociálních věcí, kde vám operátoři poradí s vašimi dotazy. Využít můžete i emailovou komunikaci, adresy na jednotlivá oddělení naleznete na webových stránkách ministerstev.

Časté dotazy

Příspěvek na manželku může získat muž, který se stará o manželku, jež s ním žije v domácnosti a splňuje dané podmínky. Tyto podmínky zahrnují věk manželky (do 70 let), nízký příjem (do 70 % hrubé mzdy žadatele) a péči o dítě do 15 let, studujícího do 26 let nebo osobu se zdravotním postižením.

Jak vysoký je příspěvek na manželku?

Výše příspěvku se odvíjí od výše příjmu manžela a počtu vyživovaných dětí. V roce 2023 se pohybuje od 3 160 Kč do 10 560 Kč měsíčně.

Kde se žádá o příspěvek na manželku?

Žádost o příspěvek na manželku se podává na Úřadu práce ČR, a to buď osobně, datovou schránkou nebo poštou.

Jaké doklady je potřeba k žádosti o příspěvek na manželku doložit?

K žádosti je potřeba doložit občanské průkazy obou manželů, potvrzení o výši příjmu za poslední 3 měsíce, rodný list dítěte (pokud je relevantní) a případně další dokumenty, které úřad práce vyžaduje.

Kdy se příspěvek na manželku vyplácí?

Příspěvek se vyplácí zpětně za uplynulé kalendářní čtvrtletí, a to do 30 dnů od rozhodnutí o jeho přiznání.

Může manželka pracovat, i když pobírám příspěvek na manželku?

Ano, manželka může pracovat, ale její příjem nesmí překročit 70 % hrubé mzdy manžela.

prispevek na manzelku

Co se stane, když se manželka rozvede?

V případě rozvodu nárok na příspěvek na manželku zaniká.

Je možné pobírat příspěvek na manželku i v případě, že manželka studuje?

Ano, pokud manželka studuje do 26 let, nárok na příspěvek na manželku trvá.

Kam se mohu obrátit s dotazem ohledně příspěvku na manželku?

S dotazy ohledně příspěvku na manželku se můžete obrátit na Úřad práce ČR, a to telefonicky, e-mailem nebo osobně.

Tipy pro plynulý průběh

Žádost o příspěvek na manželku/manžela s sebou přináší i trochu papírování. Aby vše proběhlo hladce a vy jste si mohli co nejdříve užívat finanční podporu, máme pro vás pár tipů. Než se do žádosti pustíte, pečlivě si prostudujte všechny podmínky. Na webových stránkách Úřadu práce najdete detailní informace o tom, kdo má na příspěvek nárok, jaká je jeho výše a jaké dokumenty budete potřebovat. Všechny potřebné formuláře si můžete stáhnout online nebo si je vyzvednout na nejbližší pobočce Úřadu práce. Formuláře vyplňte čitelně a pravdivě, nezapomeňte na podpis a datum. K žádosti nezapomeňte přiložit všechny požadované dokumenty, jako je například rodný list dítěte, potvrzení o studiu, potvrzení o příjmech a výdajích. Pokud si nejste s něčím jistí, neváhejte se obrátit na pracovníky Úřadu práce. Rádi vám se vším poradí a pomohou vám s vyplněním žádosti. Žádost o příspěvek na manželku/manžela je třeba podat do 3 měsíců od splnění podmínek. Po podání žádosti Úřad práce vaši žádost posoudí a do 30 dnů vám sdělí své rozhodnutí. V případě schválení vám bude příspěvek pravidelně vyplácen na váš bankovní účet.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: finance

Autor: RadimSvadlenka

Tagy: prispevek na manzelku