Investice mohou nabývat nejrůznějších podob

Přebývají Vám na účtu peníze, které aktuálně nepotřebujete? Pak se pusťte do jejich zhodnocení. Teď zrovna nemáme na mysli hypotéky, ale investice. Investičních příležitostí je více než dost a každá z nich nabízí určité výhody a nevýhody. V následujících řádcích se dozvíte, jaký model investování by pro Vás byl ten nejlepší.

Jaké jsou výhody investic?

Nejprve se zaměříme asi na to nejzákladnější. Když se řekne investice, každého okamžitě napadne jediné. Kolik to vlastně vydělá peněz? Odpověď na tuto otázku není úplně snadná a záleží na mnoha faktorech. Odrazovým můstkem se Vám však může stát tabulka prezentovaná níže.

Investiční příležitostVýnos
Spoření0,1 % až 3,5 %
Akcie5 % až 20 %
Komodity4 % až 40 %
Dluhopisy0,1 % až 3,5 %
Jaké zvýhodnění Vám přináší investice na trhu?

Úroková sazba se pochopitelně mění podle aktuální situace na trhu a také produkt od produktu. Kromě úroku by Vás měly ještě zajímat vlastnosti investičních příležitostí.

Investice – Spoření a dluhopisy

Nejprve se pojďme zaměřit na spoření a dluhopisy. Takové spoření je určeno pro konzervativnější investory, kteří mají rádi jistoty. Velká likvidita se pojí s velice malým rizikem. To se pochopitelně promítá do omezenějších možností zisku. Na druhou stranu máte okamžitý přístup ke spořeným penězům a nemusíte řešit jakékoliv výpovědní lhůty.

U dluhopisů už můžete počítat s dlouhodobějšími časovými závazky. Nemusíte se však omezovat z pohledu velikosti investice a například u státních dluhopisů budete mít i patřičné záruky. Pokud jde o výnosy, můžete se vrhnout na podnikové dluhopisy, kde se zhodnocení pohybuje ve výši až 15 %.

Investice – Akcie a komodity

Akcie a komodity se řadí mezi investiční příležitosti určené pro ty, kdo danému oboru více rozumí. V případě špatného investování už totiž můžete přijít o peníze. Rizika jsou zde vyšší stejně, jako případný zisk. Investovat můžete přes brokera a nejrůznější systémy. Dnes lze investice řešit z pohodlí vlastního domova, a to skrze internet. Tak co, zaujala Vás některá z výše uvedených investičních příležitostí?