Kolik stojí živnostenský list v roce 2024?

Kolik Stojí Živnostenský List

Živnostenský list zdarma

Mnoho lidí začínajících s podnikáním zajímá, zda je možné získat živnostenský list zdarma. Bohužel, zdarma živnostenský list nezískáte. Při jeho vyřizování je nutné počítat s poplatkem. Jeho výše se liší v závislosti na tom, zda žádáte o nový list, nebo jen o změnu či rozšíření stávajícího. Poplatek za vydání nového živnostenského listu činí 1000 Kč, zatímco za změnu nebo rozšíření zaplatíte 500 Kč. Informace o ceně získání živnostenského listu a další detaily ohledně vyřizování naleznete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Poplatek za založení online

V dnešní době digitální komunikace by se mohlo zdát, že i vyřízení živnostenského listu online bude zpoplatněno. Naštěstí tomu tak v České republice není. Za podání žádosti o živnostenský list online neplatíte žádný správní poplatek. To platí jak pro zakládání živnosti volné, tak i řemeslné a vázané. Tato možnost je dostupná prostřednictvím online formuláře na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR nebo na portálu ePortál. Ušetříte tak nejen peníze, ale i čas, který byste jinak strávili cestou na úřad a čekáním ve frontě.

Cena za založení na úřadě

Založení živnosti v České republice je naštěstí poměrně levná záležitost. Poplatek za vydání živnostenského listu činí symbolických 1000 Kč, a to pouze v případě, že žádáte o jeho fyzické vydání. Pokud vám stačí pouze zápis do živnostenského rejstříku, neplatíte vůbec nic. Tato informace jistě potěší všechny budoucí podnikatele, kteří chtějí začít s podnikáním s minimálními náklady. Je však důležité si uvědomit, že kromě poplatku za živnostenský list je nutné počítat i s dalšími výdaji, jako je například vedení účetnictví, pojištění odpovědnosti nebo náklady na provozovnu.

Náklady na získání živnostenského listu
Typ živnosti Poplatek
Živnost volná 1 000 Kč
Živnost řemeslná a vázaná 1 000 Kč
Každá další volná živnost (pokud žádáte o více najednou) 500 Kč
Každá další řemeslná nebo vázaná živnost (pokud žádáte o více najednou) 500 Kč

Náklady na další činnosti

Kromě správního poplatku za vydání živnostenského listu je potřeba počítat s dalšími náklady, které s podnikáním souvisí. Mezi ně patří například poplatky za vedení běžného účtu v bance, náklady na účetní služby, pokud si je podnikatel neprovádí sám, pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou podnikatelskou činností, náklady na propagaci a marketing, náklady na vybavení kanceláře a další provozní náklady. Výše těchto nákladů se liší v závislosti na konkrétním oboru podnikání, rozsahu činnosti a dalších faktorech. Je proto vhodné si před zahájením podnikání udělat podrobný rozpočet a zohlednit v něm všechny potenciální náklady.

Cena za vydání živnostenského listu je jako vstupenka do světa podnikání - symbolická, ale otevírá dveře k možnostem i zodpovědnosti.

Bořivoj Král

Živnosti volné a řemeslné

V České republice rozlišujeme dva základní typy živností: volné a řemeslné. Založení jakékoliv živnosti, ať už volné nebo řemeslné, je od roku 2008 zdarma. Informace o tom, kolik stojí živnostenský list, tak dnes již není aktuální. Dříve bylo nutné za vydání živnostenského listu zaplatit poplatek 1000 Kč. Dnes se platí pouze správní poplatek 1000 Kč za ohlášení některých volných živností, které jsou uvedeny v příloze č. 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Mezi tyto živnosti patří například provozování cestovní agentury, výroba a prodej alkoholických nápojů nebo provozování zastavárny. Pro většinu volných živností a všechny řemeslné živnosti se správní poplatek za ohlášení neplatí.

Vázané a koncesované živnosti

V případě vázaných a koncesovaných živností je situace s cenou za živnostenský list trochu jiná. Zatímco u volných živností stačí uhradit pouze správní poplatek za vydání živnostenského listu, u vázaných a koncesovaných živností je potřeba počítat s dalšími náklady. Ty se odvíjí od konkrétní živnosti a požadavků na odbornou způsobilost.

U vázaných živností je nutné doložit příslušné vzdělání, praxi nebo absolvování rekvalifikačního kurzu. Tyto náklady se liší v závislosti na oboru a zvoleném způsobu dosažení odborné způsobilosti. U koncesovaných živností je proces získání oprávnění k podnikání ještě náročnější a nákladnější. Kromě doložení odborné způsobilosti je nutné splnit i další podmínky, jako je například bezúhonnost nebo finanční způsobilost. Samotné koncesní řízení je zpoplatněno a poplatek se liší v závislosti na typu koncese.

Rozdíly v cenách podle živnosti

Cena za vydání živnostenského listu je sice pro všechny stejná, ale pozor, to neznamená, že založení každé živnosti vyjde finančně nastejno. Rozdíly v cenách se totiž odvíjí od typu živnosti, o kterou žádáte. V České republice rozlišujeme dva základní typy: živnosti ohlašovací a koncesované.

Zatímco za ohlášení živnosti volné zaplatíte pouze 1000 Kč, u řemeslné a vázané živnosti je to o polovinu méně, tedy 500 Kč. Poplatek se hradí na místě při podání žádosti. U koncesovaných živností je situace o něco složitější. Cena za vydání koncese se liší v závislosti na konkrétním oboru podnikání a může se pohybovat v řádech stovek až tisíců korun. Navíc je potřeba počítat s dalšími náklady, jako jsou například poplatky za odborné zkoušky nebo licence. Před podáním žádosti o koncesi si proto důkladně prostudujte podmínky pro získání koncese v daném oboru. Informace o cenách a dalších náležitostech vám rádi poskytnou na příslušném živnostenském úřadě.

Sleva pro studenty a absolventy

Dobrou zprávou je, že studenti a absolventi do 26 let mají nárok na slevu na poplatku za vydání živnostenského listu. Zatímco standardní poplatek činí 1000 Kč, studenti a absolventi zaplatí pouze 100 Kč. Tato sleva se vztahuje na první vydání živnostenského listu. Pro získání slevy je nutné předložit doklad o studiu, resp. o absolvování školy nejdéle jeden rok před podáním žádosti. Tato sleva je skvělou příležitostí pro mladé lidi, jak si vyzkoušet podnikání s minimálními vstupními náklady. Získání živnostenského listu je tak pro studenty a absolventy mnohem dostupnější a umožňuje jim nastartovat vlastní podnikatelské aktivity již během studia či krátce po jeho dokončení.

Změna živnosti a její cena

Změna živnostenského oprávnění je běžnou záležitostí, se kterou se podnikatelé setkávají v průběhu svého podnikání. Ať už se jedná o rozšíření podnikání, zúžení rozsahu činností nebo změnu adresy, je nutné tuto změnu ohlásit na živnostenském úřadě. Cena za změnu živnosti se liší v závislosti na typu změny a také na tom, zda je změna prováděna elektronicky nebo osobně.

V případě elektronického podání je změna živnosti zpravidla zdarma. Pokud ale podnikatel volí osobní podání na úřadě, je nutné počítat se správním poplatkem. Ten se pohybuje v řádu stovek korun. Konkrétní výši poplatku je možné zjistit na webových stránkách příslušného živnostenského úřadu nebo přímo na místě.

Důležité je zmínit, že samotný pojem "živnostenský list" se již od roku 2008 nepoužívá. Místo něj se vydává osvědčení o živnostenském oprávnění, které je dokladem o tom, že je podnikatel oprávněn provozovat danou živnost.

Výpis ze živnostenského rejstříku

Výpis z živnostenského rejstříku je dokument, který obsahuje aktuální informace o podnikající osobě nebo firmě. Pro ty, kdo uvažují o založení živnosti, je důležité vědět, že samotný výpis není totéž co živnostenský list. Živnostenský list se již nevydává, nahrazuje ho osvědčení o živnostenském oprávnění, které podnikatel získá po zápisu do živnostenského rejstříku. A kolik tedy stojí "živnostenský list"? Získání osvědčení o živnostenském oprávnění vás vyjde na 1000 Kč při volbě klasické papírové formy. Pokud se rozhodnete pro elektronické podání žádosti, zaplatíte pouze 500 Kč. Výpis z živnostenského rejstříku si pak můžete kdykoli vyžádat, abyste si ověřili informace o sobě nebo o jiném podnikateli.

Povinnosti po získání listu

Po získání živnostenského listu, ať už jste jej obdrželi za symbolický poplatek 1000 Kč při zakládání na úřadě, nebo zvolili rychlejší variantu za 5000 Kč online, vás čeká ještě několik povinností. Nezapomínejte, že vlastnictví živnostenského listu s sebou nese i určité závazky. Je nutné se zaregistrovat na příslušném finančním úřadě, a to do 30 dnů od zahájení podnikání. Zde si také vyřídíte daň z příjmů. Dále je nutné zvážit, zda se musíte stát plátcem DPH. To záleží na výši vašeho obratu. Nepodceňujte ani důležitost pojištění. Jako OSVČ zodpovídáte za své závazky celým svým majetkem, proto je vhodné zvážit pojištění odpovědnosti za škodu. Pamatujte, že podnikání s sebou nese nejen svobodu, ale i zodpovědnost.

Užitečné informace a kontakty

Pro získání přesných a aktuálních informací o ceně živnostenského listu je vždy nejlepší kontaktovat přímo příslušný živnostenský úřad. Živnostenské úřady poskytují komplexní informace o poplatcích a dalších náležitostech spojených se zahájením podnikání. Živnostenský list se obvykle vydává do 5 pracovních dnů od podání žádosti. Cena za vydání živnostenského listu se liší v závislosti na typu živnosti. Pro některé živnosti je poplatek 1 000 Kč, pro jiné je to pouze 500 Kč. V případě volné živnosti se platí pouze jednorázový poplatek při vydání živnostenského listu. U řemeslných a koncesovaných živností se platí i za případné změny. Důležité je mít na paměti, že kromě poplatku za živnostenský list mohou vzniknout i další náklady, například na pořízení potřebného vybavení nebo na marketing.

Publikováno: 06. 11. 2024

Kategorie: podnikání