Koncesionářské poplatky: Platit, nebo neplatit?

Neplatím Koncesionářské Poplatky

Výše koncesionářských poplatků

Výše koncesionářských poplatků v České republice je stanovena zákonem a v současné době činí 135 Kč měsíčně pro rozhlasový poplatek a 160 Kč měsíčně pro televizní poplatek. Celkem tedy domácnosti platí 295 Kč měsíčně, pokud vlastní televizní i rozhlasový přijímač.

Platba koncesionářských poplatků je ze zákona povinná pro každého, kdo vlastní zařízení, které umožňuje příjem televizního nebo rozhlasového vysílání. To se týká i počítačů, tabletů a mobilních telefonů s přístupem k internetu, pokud na nich lze sledovat nebo poslouchat živé vysílání.

Existují však výjimky, kdy poplatky platit nemusíte. Osvobozeni jsou například senioři nad 75 let, osoby s těžkým zdravotním postižením nebo příjemci starobního důchodu, jejichž příjem nepřesahuje určitou hranici. Pro uplatnění osvobození od poplatků je nutné podat žádost příslušnému správci poplatků, kterým je Česká televize pro televizní poplatky a Český rozhlas pro rozhlasové poplatky.

Informace o koncesionářských poplatcích, včetně aktuální výše poplatků, způsobu platby a možnostech osvobození, naleznete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

Způsoby platby

V České republice je povinnost platit koncesionářské poplatky za vlastnictví televizního nebo rozhlasového přijímače. Tato povinnost se vztahuje na všechny osoby, které vlastní funkční zařízení schopné přijímat televizní nebo rozhlasové vysílání. Výjimku z této povinnosti mají pouze osoby pobírající starobní důchod, osoby se zdravotním postižením a osoby s nízkými příjmy, které splňují zákonem stanovené podmínky. Informace o koncesionářských poplatcích, včetně výše poplatků a způsobu jejich hrazení, jsou dostupné na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

Platbu koncesionářských poplatků je možné provádět několika způsoby. Jednou z možností je platba složenkou, kterou obdržíte na vaší adresu. Další možností je platba prostřednictvím SIPO, pokud již tuto službu využíváte pro platbu jiných faktur. Pro ty, kteří preferují online platby, je k dispozici možnost platby kartou nebo bankovním převodem. Bez ohledu na zvolený způsob platby je důležité platbu provést včas, abyste se vyhnuli případným sankcím.

Sleva na poplatcích

Existují situace, kdy můžete mít nárok na slevu na koncesionářských poplatcích nebo jejich úplné odpuštění. Pokud splňujete specifické podmínky, jako je pobírání invalidního důchodu třetího stupně, držitelství průkazu ZTP/P nebo dosažení věku 75 let, máte nárok na osvobození od poplatků. Pro osoby s nízkými příjmy nebo v náročné životní situaci existuje možnost požádat o snížení poplatků. Je důležité si uvědomit, že tyto výhody se nevztahují automaticky a je nutné o ně písemně požádat Českou televizi nebo Český rozhlas. K žádosti je potřeba doložit relevantní dokumenty, jako je potvrzení o pobírání důchodu, průkaz ZTP/P nebo jiný doklad prokazující nárok na slevu. Informace o podmínkách pro získání slevy, potřebných dokumentech a postupu podání žádosti naleznete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

neplatím koncesionářské poplatky
Služba Měsíční poplatek (Kč) Roční poplatek (Kč)
Česká televize 135 Kč 1620 Kč
Český rozhlas 45 Kč 540 Kč

Důsledky neplacení

Neplacení koncesionářských poplatků s sebou nese určité důsledky. Pokud se rozhodnete poplatky nehradit, Česká televize nebo Český rozhlas, kterým poplatky náleží, vás nejdříve vyzvou k jejich uhrazení. Tato výzva obvykle obsahuje i informace o výši dlužné částky a lhůtě pro její zaplacení. V případě, že na výzvu nereagujete a poplatky neuhradíte, hrozí vám další kroky. Může se jednat o vymáhání dlužné částky prostřednictvím soudního exekutora, což s sebou nese další náklady. V krajním případě může dojít i k exekučnímu prodeji majetku. Je důležité si uvědomit, že koncesionářské poplatky jsou ze zákona povinné pro každého, kdo vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač.

Informace o koncesionářských poplatcích, jejich výši a způsobu platby, naleznete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

Exekuce dlužných poplatků

Neplacení koncesionářských poplatků může vést k nepříjemným následkům, mezi které patří i exekuce. Pokud dlužíte na koncesionářských poplatcích a ignorujete výzvy k jejich úhradě, Česká televize nebo Český rozhlas můžou vaši pohledávku postoupit k vymáhání exekutorovi. Exekuce je krajním řešením a je zahájena až po vyčerpání všech ostatních možností, jak dlužnou částku vymoci.

Před zahájením exekuce vám musí být doručena výzva k dobrovolné úhradě dluhu. V této výzvě najdete informace o výši dlužné částky, včetně případných penále a nákladů na vymáhání. Dále se v ní dozvíte, jakým způsobem můžete dluh uhradit a v jaké lhůtě. Pokud na výzvu k dobrovolné úhradě nereagujete, může věřitel přistoupit k podání návrhu na nařízení exekuce. Exekutor má pak k dispozici různé způsoby, jak dlužnou částku vymoci. Může jít o srážky ze mzdy, obstavení bankovního účtu, prodej movitých věcí nebo nemovitosti.

neplatím koncesionářské poplatky

Exekuce je spojena s dodatečnými náklady, které jdou k tíži dlužníka. Proto je vždy výhodnější řešit dluh na koncesionářských poplatcích včas a vyhnout se tak nepříjemným následkům. Informace o koncesionářských poplatcích, včetně výše poplatků a způsobu jejich hrazení, najdete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu. V případě nejasností se neváhejte obrátit na jejich zákaznickou podporu, která vám ráda poskytne další informace.

Koncesionářské poplatky jsou daní z vlastnictví přijímače, nikoliv z jeho používání. Platí je každý, kdo vlastní zařízení, které je technicky způsobilé přijímat televizní nebo rozhlasové vysílání, bez ohledu na to, zda ho skutečně sleduje nebo poslouchá.

Anežka Malá

Nárok na osvobození

V některých případech se na vás povinnost platit koncesionářské poplatky nevztahuje a máte nárok na osvobození. To platí například pro osoby pobírající starobní důchod, jejichž jediným zdrojem příjmu je tento důchod, a osoby s těžkým zdravotním postižením, které pobírají příspěvek na péči. Dále jsou od poplatků osvobozeny osoby v hmotné nouzi a osoby umístěné v zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením. Pro uplatnění nároku na osvobození je nutné podat žádost České televizi nebo Českému rozhlasu a doložit ji příslušnými dokumenty. Podrobné informace o podmínkách osvobození od koncesionářských poplatků, včetně seznamu dokladů potřebných k žádosti, najdete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu. Doporučujeme si tyto informace důkladně prostudovat, abyste zjistili, zda splňujete podmínky pro osvobození.

Žádost o splátkový kalendář

Pokud se nacházíte v situaci, kdy nejste schopni hradit koncesionářské poplatky v řádném termínu, nezoufejte. Existuje možnost požádat o splátkový kalendář. Tato žádost vám umožní rozložit dlužnou částku do menších splátek, které budou lépe vyhovovat vaší finanční situaci. Je důležité si uvědomit, že podání žádosti o splátkový kalendář neznamená automatické prominutí dluhu. Je nutné kontaktovat příslušného poskytovatele koncesionářských poplatků, kterým je v případě televizních a rozhlasových poplatků Česká televize nebo Český rozhlas.

Při podání žádosti o splátkový kalendář je důležité uvést důvod, proč nejste schopni hradit poplatky v řádném termínu. Může se jednat o ztrátu zaměstnání, dlouhodobou nemoc nebo jinou nepříznivou životní situaci. K žádosti je vhodné přiložit i dokumenty, které vaši situaci doloží, například potvrzení o příjmu, rozhodnutí o přiznání dávek státní sociální podpory nebo lékařskou zprávu. Poskytovatel koncesionářských poplatků vaši žádost posoudí a rozhodne o jejím schválení či zamítnutí.

neplatím koncesionářské poplatky

Finanční pomoc s poplatky

V České republice má Česká televize a Český rozhlas ze zákona povinnost poskytovat veřejnou službu v oblasti vysílání. Na financování této služby se podílí každý, kdo vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, a to formou koncesionářských poplatků. Výjimku tvoří například osoby se zdravotním postižením, příjemci starobního důchodu s nízkými příjmy nebo osoby v hmotné nouzi. Pokud se na vás některá z těchto výjimek vztahuje, máte nárok na osvobození od poplatků nebo na jejich snížení. Pro získání osvobození je nutné podat žádost příslušné instituci, tedy České televizi nebo Českému rozhlasu, a doložit ji patřičnými dokumenty. Informace o tom, jaké doklady jsou potřeba a jak žádost podat, najdete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

Je důležité si uvědomit, že neplacení koncesionářských poplatků bez nároku na osvobození je protiprávní. V případě neplacení vám hrozí pokuta. Pokud máte potíže s placením poplatků, je vhodné kontaktovat Českou televizi nebo Český rozhlas a informovat se o možnostech řešení vaší situace.

Kontakty na Českou televizi

Pokud máte dotazy ohledně koncesionářských poplatků nebo potřebujete s Českou televizí prodiskutovat svou situaci, existuje několik způsobů, jak se s nimi spojit. Pamatujte, že i když nesouhlasíte s placením koncesionářských poplatků, je důležité komunikovat s Českou televizí a hledat řešení.

Můžete kontaktovat zákaznický servis České televize telefonicky, e-mailem nebo poštou. Připravte si prosím své identifikační údaje a číslo faktury, pokud se váš dotaz týká konkrétního vyúčtování.

Je důležité si uvědomit, že Česká televize má zákonnou povinnost vybírat koncesionářské poplatky a vy jako občan máte povinnost je platit, pokud splňujete zákonem stanovené podmínky.

Kontakty na Český rozhlas

V případě, že máte dotazy ohledně koncesionářských poplatků nebo se chcete informovat o možnostech osvobození od jejich placení, Český rozhlas má pro vás k dispozici několik kontaktních bodů. Pro obecné dotazy týkající se koncesionářských poplatků a povinnosti jejich hrazení můžete kontaktovat informační linku Českého rozhlasu. Operátoři vám rádi poskytnou informace o platné legislativě, výši poplatků a způsobech jejich úhrady. Pro řešení specifických dotazů, například o změně adresy plátce, žádosti o splátkový kalendář nebo reklamaci poplatku, je vhodné obrátit se na příslušné oddělení Českého rozhlasu. Kontaktní informace na jednotlivá oddělení, včetně adresy pro zasílání písemností, naleznete na webových stránkách Českého rozhlasu. Důležité je mít na paměti, že Český rozhlas neposkytuje právní poradenství. V případě nejasností ohledně vaší konkrétní situace a povinnosti hradit koncesionářské poplatky se doporučujeme obrátit na odborníka v oblasti mediálního práva.

neplatím koncesionářské poplatky