Kreditní karty – Znáte hlavní výhody a nevýhody

V dnešní době můžete využít spoustu bankovních produktů. Nejsou to pouze hypotéky a běžné účty, jak by si mohl, kdo myslet. Mezi hodně oblíbené platební prostředky patří také kreditní karty. S nimi můžete hradit cokoliv a nemusíte mít ani přemíru hotovosti u sebe. Od běžných debetních karet poskytovaných k účtu se liší tím, že vlastně využíváte finanční prostředky své bankovní instituce.

Jak vypadají kreditní karty?

Z pohledu fyzického nehledejte žádné rozdíly. Podstatné je to, jaké služby jsou s nimi spojeny. V níže uvedené tabulce můžete objevit základní inspiraci, kterou v následujících řádících trochu více rozvedeme.

PředmětHodnota
Vedení kartyZdarma až 200 Kč za měsíc
Bezúročné období45 až 65 dní
Maximální výše úvěruAž 500 000 Kč
Úroková sazbaOd 13,5 %
Základní podoba kreditních karet.

Ano, tušíte správně, že kreditní karty jsou vlastně takovým úvěrovým prostředkem. Když ovšem vrátíte peníze včas, nemusíte platit bance nic navíc. Rozhodně však karty neberte jako nějaké investice.

Hlavní výhody kreditních karet

Pojďme se ale zaměřit na to, proč jsou kreditní karty natolik oblíbené. V první řadě je to již zmiňované bezúročné období. Při placení nemusíte řešit zůstatkovou částku na svém běžném účtu. Peníze od banky máte k dispozici zkrátka pořád. Výše tohoto limitu se do značné míry odvíjí od Vaší celkové bonity a pravidelných příjmů.

Spolehnout se můžete také na to, že s kreditní kartou ve své podstatě budujete úvěrovou historii. Ta může přijít vhod v okamžiku, kdy chcete získat například jiný úvěr nebo hypotéku. Zapomínat bychom neměli ani na přidružené služby. Typickým příkladem je cestovní pojištění. V rámci placení si pak budete užívat i zajímavých směnných kurzů. Velkou výhodou jsou slevy u partnerských prodejců, prodloužené záruky na zboží a podobně.

Mají kreditní karty nějaké nevýhody?

Ano, mají, asi jako všechny produkty na trhu. Jedním z neduhů může být poplatek za vedení kreditní karty. Tím druhým pak poměrně vysoká úroková sazba v okamžiku, kdy peníze nevrátíte v rámci bezúročného období. Pak se může kreditní karta prodražit.