Pitný režim má na lidské tělo zásadní vliv

Voda je zdrojem života, o tom není žádných pochyb. Pro tělo je ještě důležitější, než třeba bylinky a nejrůznější doplňky stravy. Bez vody zkrátka nemůže člověk existovat. Možná právě proto byste měli vědět, kolik jí vlastně musíte každý den vypít. Správný pitný režim se totiž úměrně promítá do celkového zdraví člověka.

Kolik vody je třeba vypít?

Každého čtenáře tohoto článku jistě bude zajímat, kolik vody je třeba denně vypít. Ve své podstatě se jedná o individuální záležitost, protože kdokoliv z Vás disponuje trochu jinou muskulaturou a vykonává odlišnou činnost. Pravdou však zůstává, že pitný režim může vycházet z obecné definice prezentované v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Základní vzorečekHmotnost x 0,033 l
Hodina cvičení1 l navíc
Příjem bílkovin10 g = 0,1 l
Množství vody ve svalechAž 60 %
Návod, jak dodržovat správný pitný režim.

Trochu jiný pitný režim tak budete mít při pohodovém denním tempu, jiný zase při pohybové aktivitě v rámci slunného dne. Ani v jednom případě byste ale neměli podceňovat množství konzumované vody. Ta má vliv i na imunitu člověka.

Omezený pitný režim a jeho následky

Vědět byste určitě měli, že nedostatek vody v těle způsobuje řadu zdravotních komplikací. Patří mezi ně například bolest hlavy, podrážděná pokožka a akné, špatná činnost ledvin a vůbec celého oběhového systému v těle. U žen se může projevovat například viditelná celulitida. S klesajícím příjmem vody klesá také fyzická výkonnost. Ta se pochopitelně promítá do špatného psychického stavu.

Pitný režim není radno ani přehánět

Ano, člověk musí do těla dostat odpovídající množství tekutin. Na druhou stranu to s vodou jako takovou nesmíte přehánět. V takovém případě totiž dochází k hyperhydrataci, která má také několik negativních příznaků. Jedním z nich je kupříkladu přetěžování ledvin. Na nohou se Vám mohou dělat otoky, zvýšíte krevní tlak a tím pádem nastane bolest hlavy. Proto si dopředu spočítejte, jaký je Váš optimální pitný režim a snažte se ho dodržovat a lehce upravovat podle toho, co děláte.

Publikováno: 13. 07. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: RadimSvadlenka

Tagy: bolest hlavy | kolik vody | litr | litr vody | pití | pití vody | pitný režim | sport | tekutiny | voda