Registr dlužníků, ve kterém jistě nechcete být
Víte, co se stane lidem, když včas a řádně nesplácí hypotéku nebo běžný úvěr? Čekají je problémy, sankční poplatky, riziko, že přijdou o střechu nad hlavou a také registr dlužníků. Jak už prozrazuje název této databáze, jde o seznam klientů, kteří mají špatnou splátkovou morálku. Pokud se na takový seznam dostanete, hrozí Vám, že při žádosti o jiné půjčky dojde k zamítnutí takového požadavky.
Jak se dostanete do registru dlužníků?
Registr dlužníků se týká všech typů klientů. To znamená fyzických i právnických osob. Do registru se může dostat běžný občan, ale i podnikatel a živnostník. Registr dlužníků nemusí být za každou cenu negativní. Existují i ty pozitivní, které Vám naopak budou nápomocny v okamžiku, kdy si chcete vzít úvěr libovolného typu.
Registr dlužníků od A až do Z
Nyní když víte, jaké je základní fungování registru dlužníků, představíme Vám nejznámější registry v České republice. Důležité podrobnosti se dozvíte prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.
Jedním z dominantních je Centrální registr úvěrů, který je označován zkratkou CRU. Tento registr neplatičů spravuje Česká národní banka známá pod zkratkou ČNB.
Jedná se o Bankovní registr klientských informací BRKI. Ten funguje od roku 2002 a jeho oficiální název je Czech Banking Credit Bureau, a.s.
Opakem BRKI je NRKI neboli Nebankovní registr klientských informací. Jeho druhá zkratka je CNCB neboli Czech Non-Banking Credit Bureau.
Další ze známých registrů dlužníků. Jde o zájmové sdružení právnických osob, jehož celý název je Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.
V první řadě musíte uhradit své dlužné závazky. Pokud jde o půjčku, vymazáni můžete být po třech letech po jejím splacení. Jestliže se jedná o závazek vůči dodavateli energií nebo telekomunikačnímu operátorovi, zkracuje se doba na jeden rok.
Publikováno: 31. 07. 2021
Kategorie: finance