Slevy na dani Vám mohou ušetřit nemalé peníze

Daně a jejich placení čeká každoročně kohokoliv z nás. Pokud máte pravidelný příjem, jednoduše se jim nevyhnete. A to jak z pozice zaměstnance, tak v roli živnostníka. Pokud si daňové přiznání připravujete sami, měli byste vědět o tom, že existují také slevy na dani. S pomocí nich můžete ušetřit nemalé množství finančních prostředků.

Základní sleva na poplatníka

Nutno podotknout, že slevy na dani, respektive jejich výše se každoročně mění. Tou nejzákladnější slevou je bezpochyby sleva na poplatníka. Tu mohou samozřejmě uplatnit všechny fyzické osoby, ať už jde o zaměstnance nebo podnikatele. O částku překračující 27 000 Kč ročně si tak každoročně lze snížit základ daně. Právě ze základu jsou odečítány jednotlivé slevy.

Slevy na dani od A až do Z

Není to ale jen sleva na poplatníka, s níž se v rámci daňového přiznání setkáte. Existují samozřejmě i mnohé další, na které už má ovšem nárok pouze ten, kdo splní dané podmínky. O ostatních slevách se dozvíte více informací prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Kdo může využít slevu na manželku?

Je to pochopitelně ten, kdo má manželku. Zároveň platí podmínka, že manželka nemá v daném roce příjem vyšší jak 68 000 Kč. Manželé navíc musí bydlet ve společné domácnosti.

Mají nějaké slevy také starší lidé?

Ano, je to například sleva na invalidního důchodce. Z názvu je patrné, že ji může využít pouze invalidní důchodce. Její výše se pak liší podle stupně invalidity.

Jak je to se slevami pro děti?

Slevy na dani se týkají i dětí a mladistvých. Využít můžete třeba slevu na umístění dítěte, a to jak v dětské skupině, tak v mateřské školce. U postarších dětí je to sleva na studenta.

Lze s dětmi na daních ještě nějak ušetřit?

Určitě. Zmínit bychom se měli také o daňovém zvýhodnění na děti, které se liší podle toho, zda jde o první, druhé, třetí a další dítě.

Do kdy je zapotřebí odevzdat daňové přiznání?

Nezapomínejte, že by to mělo být do konce března daného roku, respektive do následujícího pracovního dne v květnu.