Spánek rozhodně nepodceňujte, je důležitý

Člověk by měl pro své zdraví dělat maximum. Nejsou to pouze diety a zdravé stravování, jak by si mohl, kdo myslet. Jednou z nejpodstatnějších věcí je také spánek. Ten kladným způsobem ovlivňuje nejenom fyzický stav člověka, ale i ten psychický. V rámci zdravého spánku existuje několik praktických rad, s nimiž Vás podrobněji seznámíme.

Spánek je důležitý pro regeneraci

Kvalitní spánek rovná se dobrá spánková hygiena. Právě spánek je cestou k lepší a rychlejší regeneraci těla po všech stránkách. V této souvislosti lze zmínit hned několik základních údajů prezentovaných v tabulce níže.

PředmětHodnota
Ideální doba spánku6 až 9 hodin
Spánkové poruchyObvykle od 65 let věku
Maximální doba spánku během dne30 až 45 minut
Do kdy by měl člověk usnout?Do 30 minut
Víte, kolik spánku denně potřebujete?

Pokud v posteli neusnete do třiceti minut, je vhodné začít se věnovat zcela jiné aktivitě. Do postele byste totiž měli ulehat dostatečně unavení. Kromě toho však dodržujte i řadu ostatních doporučení.

Vsaďte na důkladnou spánkovou hygienu

Abyste si spánek užili v maximální možné míře a stal se Vám opravdu přínosem, vytvořte si v ložnici ideální prostředí. Teplota v místnosti by neměla stoupnout nad dvacet stupňů Celsia. Zároveň byste měli mít dostatek klidu a tmy. Rovnou zapomeňte na rušivé elementy, mezi které patří třeba rádio, televize a dnes i poblikávající mobilní telefon. Když uleháte do postele, rozhodně hoďte za hlavu negativní myšlenky.

V rámci dobrého spaní neopomínejte ani na pravidelnost. Snažte se i o víkendu vstávat v čas podobný Vašim týdenním návykům, pokud je to jenom trochu možné. Večer nekonzumujte žádná těžká jídla. Co se týče náročnějších fyzických aktivit, ty vynechte alespoň tři hodiny před spánkem.

Podpořte lepší spánek

Jestliže i přes výše uvedené bojujete s nespavostí a špatným spánkem, vsaďte v tomto směru na přírodu. Pomoci Vám mohou bylinky a přírodní extrakty. Typickým příkladem je kozlík lékařský, meduňka a speciální čaje, na nichž si jistě každý pochutná.