Světové vynálezy, o které se postarali Češi

Když se zahledíte do světa vědy a technologií, určitě postřehnete spoustu zajímavostí. Od elektromobility, až po jiné unikátní projekty. Mezi nimi mají své pevné místo také světové vynálezy. Takové, pod nimiž jsou podepsáni čeští vědci a odborníci na daná témata. Pokud chcete s takovými vynálezy blíže seznámit, začtěte se do následujících řádků.

Kdo vynalezl hromosvod?

Hromosvod asi není třeba komukoliv zdlouhavě představovat. Mnohdy označovaný bleskovod prezentuje zařízení, které je schopné svést bleskový výboj do země a tím pádem ochránit konkrétní stavbu. Tak přesně za tímto unikátním a dnes hojně využívaným řešením stojí Prokop Diviš. Šlo o premonstráta, který s hromosvodem přišel zhruba v polovině 18. století.

Další světové vynálezy pocházející od Čechů

Podobných unikátností je pochopitelně více než dost, i když mezi nimi stěží najdete kupříkladu vesmírnou stanici ISS. Jestliže chcete poznat světové vynálezy s pachutí české šikovnosti, začtěte se do následujících otázek a odpovědí. Prostřednictvím nich Vám prozradíme to zásadní.

Kdo vynalezl kontaktní čočky?

S kontaktními čočkami jsou spjata dvě jména. Je to Otto Wichterle a jeho nejlepší asistent Drahoslav Lím. Právě ti zaznamenali v této oblasti největší úspěchy především v letech 1952 až 1955.

Kdo se podílel na vývoji obloukové lampy?

I když hlavní pokusy prováděli Vasilij Vladimírovič Petrov a Humphry Davy, ke zdokonalení tohoto zařízení velkou měrou přispěl také František Křižík. Tento český vynálezce žil v letech 1847 až 1941.

Víte, co je to verzatilka?

Mezi světové vynálezy patří v dnešní době i tzv. verzatilka. Jedná se o mechanickou padací tužku s možností výměny tuhy. Její nedílnou součástí je také ořezávátko.

Kdy byla verzatilka představena?

K jejímu předvedení došlo v roce 1950. Postarala se o to českobudějovická firma Koh-i-noor.

Kdo vytvořil známou remosku?

Remoska je unikátním produktem, se kterým se v padesátých letech pochlubil Oldřich Homula. Ten přišel s jedinečným nápadem vytvořit elektrickou přenosnou troubu s ohřevem shora. Úplně první remoska vznikla bez regulace a byla založena na maximální jednoduchosti.