Vitamín D a jeho kladné působení na organismus

Lidé se o své tělo starají nejrůznějšími způsoby. Někdo vsadí na účinné diety, jiný se zaměří spíše na pohyb. Vhodná životospráva i pohybové aktivity jsou jistě správně. Zapomínat byste ovšem neměli ani na konkrétní vitamíny dodávané tělu. Typickým příkladem je vitamín D. Ten Vaše tělo potřebuje v mnoha ohledech.

Základní informace o vitamínu D

Vitamín D lze získat odlišnými způsoby. Rozhodně to není při spánku. Vaše tělo ho nejvíce přijme ze slunečních paprsků. Pokud ovšem chcete mít dostatek tohoto vitamínu také v zimních měsících, budete se muset zaměřit na vhodné doplňky stravy. O vitamínu D Vám nyní prozradíme více obecnějších informací.

PředmětHodnota
Doporučená denní dávka2 000 IU
Příjem ze slunce15 až 20 minut denně
Název vitamínu D3Cholekalciferol
Doporučená denní dávka pro děti400 IU
Základní informace související s vitamínem D.

Zajímavou informací se Vám možná stane také to, že i odstín pleti člověka může do jisté míry prozradit, zda má jeho tělo větší či menší množství vitamínu D.

Proč je vitamín D potřebný pro lidské tělo?

Tento vitamín má pro lidský organismus velký přínos a kladné působení. Slouží například k dělení buněk, posiluje imunitní systém, ukládá minerály v zubech a je nezbytný při mineralizaci kostí. Jednou z jeho významných funkcí je vstřebávání fosforu a vápníku v těle, z čehož logicky plynou výše uvedené věci. S vitamínem D stoprocentně zachováte hladinu vápníku v krvi.

Doplňte do těla vitamín D

Jestliže netrávíte na slunci příliš mnoho času, je zapotřebí tento vitamín tělu dodávat a to v patřičné míře. Buď můžete vsadit na osvědčené doplňky stravy nebo dáte přednost vybraným pochutinám. Vhod Vám v tomto směru přijdou například hovězí játra, mořské plody, tučné ryby, ale také vaječné žloutky. S vitamínem D můžete počítat i v mléčných výrobcích, mléku, másle a v ostatních potravinách živočišného charakteru.

Pokud se bojíte předávkování vitamínem D, není třeba. V ohrožení mohou být pouze malé děti, u dospělých lidí se nadbytečné množství vitamínu vyloučí z těla ven. Obvykle prostřednictvím moči.

Publikováno: 10. 07. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: RadimSvadlenka

Tagy: D | D3 | DDD | doplněk stravy | slunce | sluníčko | vitamín | vitamín D | vitamín D3 | vitamíny