Živnost na pauzu? Jak na přerušení podnikání.

Jak Přerušit Živnost

Důvody pro přerušení živnosti

Existuje mnoho důvodů, proč se podnikatelé v České republice rozhodují pro přerušení své živnosti. Mezi nejčastější patří mateřská nebo rodičovská dovolená, kdy se OSVČ chce věnovat rodině. Dále to může být dlouhodobá nemoc, která znemožňuje řádné vykonávání podnikatelské činnosti. V neposlední řadě sem patří i změna životní situace, například stěhování do zahraničí nebo nástup do zaměstnání. Ať už je důvod jakýkoli, proces přerušení živnosti je v České republice relativně snadný a rychlý.

Délka přerušení živnosti

Délka přerušení živnosti není nijak časově omezena. Živnost můžete přerušit na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. V případě přerušení na dobu určitou je nutné v ohlášení uvést datum, kdy má přerušení skončit. Pokud tak neučiníte, živnost se automaticky obnoví prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po uplynutí doby, na kterou jste ji přerušili. Během přerušení živnosti nesmíte vykonávat činnosti spadající pod přerušenou živnost. Povinnosti podnikatele se liší podle délky přerušení. Během přerušení živnosti nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale stále musíte plnit další povinnosti, jako je například vedení účetnictví nebo podávání daňového přiznání, pokud vám tato povinnost plyne ze zákona. Před opětovným zahájením podnikání je nutné ohlásit živnostenskému úřadu obnovení provozování živnosti.

Nahlášení přerušení živnosti

Přerušení živnosti je proces, který podnikatelům umožňuje dočasně pozastavit svou podnikatelskou činnost. Během přerušení živnosti nejste oprávněni podnikat, ale zároveň vám neběží povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Živnost je možné přerušit na dobu určitou, a to minimálně na 6 měsíců a maximálně na 3 roky. Pro nahlášení přerušení živnosti je nutné podat žádost na živnostenský úřad. Žádost lze podat osobně, poštou nebo elektronicky s využitím datové schránky. K žádosti není třeba dokládat žádné dokumenty. Důležité je uvést datum, od kterého má být živnost přerušena. Po podání žádosti živnostenský úřad vaši žádost zpracuje a dojde k přerušení vaší živnosti. O pozastavení živnosti obdržíte oficiální oznámení. Během přerušení živnosti je nutné pamatovat na to, že nesmíte vykonávat žádnou činnost, která je předmětem vaší živnosti.

Vlastnost Přerušení živnosti
Možnost opětovného zahájení podnikání Ano
Nutnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění Ne

Kam nahlásit přerušení živnosti

Přerušení živnosti není totéž co ukončení podnikání. Pokud si chcete dát jen pauzu, nemusíte hned vše rušit. Kam ale nahlásit přerušení živnosti? Žádný strach, není to nic složitého. Vše se vyřizuje na jednom místě - na kterémkoliv živnostenském úřadě. Žádost o přerušení živnosti můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky s elektronickým podpisem. Důležité je, abyste ve své žádosti uvedli všechny potřebné údaje, jako je vaše identifikační číslo, název a adresa vaší firmy a datum, od kdy chcete živnost přerušit. Přerušení živnosti je bezplatné a trvá po dobu, kterou si sami zvolíte. Během této doby nebudete moci podnikat, ale nebudete muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Nezapomeňte, že i během přerušení živnosti musíte plnit některé povinnosti, jako je například vedení účetnictví nebo podávání daňového přiznání, pokud vám to ukládá zákon.

Termíny pro nahlášení

Žádné lhůty pro nahlášení přerušení živnosti neexistují. To znamená, že živnost můžete přerušit prakticky ihned. Přerušení živnosti je ale nutné ohlásit na živnostenský úřad nejpozději v den, kdy má přerušení nastat. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku sankcí. I během přerušení živnosti je nutné plnit některé povinnosti, jako je například vedení účetnictví nebo placení záloh na sociální a zdravotní pojištění. Délka přerušení živnosti není nijak omezena. Živnost tak můžete přerušit na libovolně dlouhou dobu. Po dobu přerušení nesmíte vykonávat činnost, která je předmětem vaší živnosti. V opačném případě se vystavujete riziku, že vám bude pozastavena nebo zrušena.

Přerušení živnosti není tečkou za podnikáním, ale spíše čárkou, pauzou k zamyšlení a nalezení nové energie a cesty.

Zdeněk Kovář

Potřebné dokumenty

Pro hladký průběh přerušení živnosti je nezbytné doložit příslušným úřadům patřičné dokumenty. V první řadě je to Žádost o přerušení provozování živnosti, kterou získáte na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, případně na kterémkoliv živnostenském úřadě. Dále budete potřebovat doklad totožnosti, a to buď občanský průkaz, nebo cestovní pas. Pokud za vás proces přerušení vyřizuje zmocněnec, je nutné doložit i jeho plnou moc s úředně ověřeným podpisem. V případě, že jste plátcem DPH, je nezbytné ohlásit přerušení činnosti i na finančním úřadě a doložit potvrzení o splnění daňových povinností. Přerušení živnosti s sebou nese i povinnost odhlásit se z příslušných pojištění, proto nezapomeňte kontaktovat i správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Poplatky za přerušení

Dobrou zprávou je, že za přerušení živnosti nemusíte platit žádné poplatky. Ať už se rozhodnete pro pozastavení podnikání na měsíc nebo na několik let, samotný proces přerušení je bezplatný. To platí i v případě, že se později rozhodnete živnost znovu obnovit. Je však důležité pamatovat na to, že i během přerušení podnikání vám mohou vznikat určité povinnosti. Například je nutné i nadále vést účetnictví, platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, pokud jste si je neodhlásili, a případně také podávat daňové přiznání. Předtím, než se rozhodnete pro přerušení živnosti, je proto vhodné zvážit všechny aspekty a probrat je s odborníkem, například s účetním nebo daňovým poradcem.

Povinnosti během přerušení

I když je vaše živnost přerušená, neznamená to, že byste mohli na podnikání úplně zapomenout. Stále máte určité povinnosti, které musíte plnit. Během přerušení živnosti nesmíte podnikat. To znamená, že nesmíte vyvíjet žádnou činnost, která je předmětem vaší živnosti. Stále musíte vést účetnictví, i když v omezeném rozsahu. Musíte evidovat všechny příjmy a výdaje, které se týkají vaší živnosti, a to i v případě, že jste je získali nebo vynaložili až po datu přerušení. Dále musíte podávat daňové přiznání a přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu, a to i v případě, že jste neměli žádné příjmy. Termíny pro podání těchto dokumentů zůstávají stejné, jako kdybyste živnost nepřerušili.

Zdravotní a sociální pojištění

Přerušení živnosti s sebou nese také povinnosti vůči zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Během přerušení podnikání nejste povinni platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pozor, to neznamená, že byste tyto platby nemuseli řešit vůbec. Stále máte povinnost hlásit se k pojištění, a to buď jako osoba bez zdanitelných příjmů, nebo v případě, že splňujete podmínky, tak jako státní pojištěnec. Povinnosti se liší v závislosti na délce přerušení a vaší konkrétní situaci, proto je vždy nejlepší kontaktovat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu a informovat se o detailech a případných platbách. Nezapomeňte, že i malá chyba v této oblasti může mít nepříjemné následky.

Obnovení živnosti

Po rozhodnutí přerušit živnost a úspěšném dokončení celého procesu přerušení podnikání může nastat situace, kdy budete chtít své podnikání znovu obnovit. Obnovení živnosti je naštěstí jednodušší než její zakládání a probíhá na stejném místě, kde jste o přerušení žádali - na živnostenském úřadě. Pro obnovení živnosti budete potřebovat vyplnit žádost a doložit doklady prokazující vaši totožnost. Důležité je mít na paměti, že obnovení živnosti není možné zpětně. To znamená, že pokud jste například přerušili živnost k 1. lednu a rozhodnete se ji obnovit k 1. březnu, nemůžete požadovat, aby vám byla obnovena zpětně k 1. lednu. Vždy je tedy nutné zvážit, zda je pro vás výhodnější živnost obnovit, nebo raději založit novou.

Časté otázky

Kolik stojí přerušení živnosti? Poplatek za ohlášení přerušení živnosti se neplatí. Mohu během přerušení živnosti dále podnikat? Během přerušení živnosti nesmíte vykonávat činnost, která je předmětem podnikání. Jak dlouho mohu mít živnost přerušenou? Živnost můžete mít přerušenou na dobu určitou nebo neurčitou, maximálně však na dobu 5 let. Co se stane po uplynutí doby, na kterou byla živnost přerušena? Pokud neoznámíte obnovení živnosti do 30 dnů od uplynutí doby, na kterou byla přerušena, živnostenský úřad ji zruší. Musím i během přerušení živnosti platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění? Pokud nemáte žádné příjmy z podnikání, nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Je nutné oznamovat přerušení živnosti i na finanční úřad? Ano, přerušení živnosti je nutné oznámit i na finanční úřad do 15 dnů ode dne, kdy k němu došlo. Mohu během přerušení živnosti čerpat podporu v nezaměstnanosti? Během přerušení živnosti nemůžete čerpat podporu v nezaměstnanosti. Je možné přerušit živnost i zpětně? Ne, živnost nelze přerušit zpětně. Ohlášení přerušení živnosti je účinné dnem, kdy je doručeno živnostenskému úřadu.

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: podnikání