Apollo 11 - Kosmický let spojený s dobýváním Měsíce

Pokud jde o vědu a vesmír, nejžhavějším tématem je bezpochyby projekt Apollo 11. Vesmírný kosmický let spojený s jednou z nejvýznamnějších událostí svého druhu. A tím bylo první stanutí na povrchu Měsíce. O takové pozdvižení se svého času postarali Američané. My Vás prostřednictvím tohoto článku blíže seznámíme s tímto slavným projektem.

Apollo 11 – Základní informace

Ještě, než se pustíme do podrobnějších informací souvisejících s projektem Apollo 11, je vhodné seznámit Vás s tím nejzákladnějším. Jsou to hlavní fakta týkající se tohoto slavného letu do vesmíru. Vše podstatné naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Datum startu16. července 1969
Délka letu195 hodin, 18 minut a 35 sekund
Přistání na Měsíci20. července 1969
Čas na povrchu Měsíce21 hodin, 36 minut a 20 sekund
Informace související s letem Apollo 11.

Právě přistáním na Měsíci byl splněn cíl, který 25. května 1961 vyhlásil prezident Spojených států amerických John F. Kennedy. Jen pro zajímavost uvedeme, že označení letu bylo 1969-059A.

Kdo je slavná posádka Apollo 11?

Tím nejznámějším členem základní posádky byl Neil Armstrong. Ten byl zároveň velitelem. Pilotem velitelského modulu byl Michael Collins. Pilotem lunárního modulu byl Buzz Aldrin. Všichni měli v té době stejný počet letů do vesmíru. A to bylo dvakrát. V dané době existovala pochopitelně i záložní posádka, kterou tvořil jako velitel James Lovell. Pilotem velitelského modulu měl být William Anders a pilotem lunárního modulu zase Fred Haise. Ten byl ve vesmíru naprostým nováčkem.

Zajímavosti a konspirace

S tímto kosmickým letem se samozřejmě pojí i nejrůznější konspirace. Například o tom, že let byl vymyšlený a dokonale nasimulovaný. Řada konspirátorů ukazovala na vady a divné věci v rámci pořízených fotografií. Zároveň je fascinující to, že Neil Amstrong si během letu do vesmíru pouštěl Novosvětskou symfonii od Antonína Dvořáka. Dobré je i vědět, že tou dobou, kdy přistávalo Apollo 11 na Měsíci, někde jinde havarovala sovětská sonda Luna 15.

Publikováno: 17. 07. 2021

Kategorie: Věda