Sputnik 1 - Začátek kosmické éry člověka

O prvním přistání na Měsíci jsme už psali v jednom z našich předchozích článků na téma Apollo 11. Víte ale o tom, jak se jmenovala první družice vypuštěná do vesmíru? Byla to umělá vesmírná družice Sputnik 1, která se stala dílem SSSR. Ve své podstatě odstartovala další vědecká úsilí mnoha zemí v této oblasti.

Základní fakta o Sputnik 1

Tato vesmírná družice se od těch novodobých výrazným způsobem lišila. V dřívější době rozhodně nenesla žádnou složitou techniku. Jejím hlavním cílem bylo ověřit, zda je vůbec schopna přepravit cokoliv do vesmíru. A to se povedlo. V tabulce níže můžete vyčíst několik základních informací týkajících se tohoto tématu.

PředmětHodnota
Start družice4. října 1957
KosmodromBajkonur
Nosná raketaR-7
Zánik3. ledna 1958
Základní informace o první družici ve vesmíru.

Zajímavostí umělé vesmírné družice Sputnik 1 bylo také to, že do vesmíru nesla v podstatě jediný přístroj. A tím byla vysílačka. Žádná další technologie nebyla její součástí.

Jak vypadala nejznámější družice světa?

Jestliže si v případě Sputniku 1 představujete obří družici, jste na omylu. V té době se jednalo o projekt, jehož průměr, respektive průměr teleskopu byl 58 cm. Celková hmotnost dosahovala 83,6 kg. Antény družice měly délku 2,3 m a 2,9 m. Samotné vysílače pak pracovaly na frekvencích 20,005 MHz až 40,002 MHz. Výkon vysílače byl 1 W. Jednalo se tedy o velice kompaktní zařízení, které na sebe ve své době strhlo pozornost naprosto všech.

Co byste měli vědět o družici Sputnik 1?

V první řadě jsou to například počáteční parametry orbitální dráhy. Výška byla 215 x 939 km. Doba oběhu se pohybovala kolem 96,2 minut a sklon byl 65,1°. Zapomínat nesmíme ani na zmínku o rychlosti. Ta byla 7,8 metrů za vteřinu. Pokud Vás zajímá konec umělé družice, prozradíme Vám to. Po 1 440 obletech vstoupla do zemské atmosféry, kde následně shořela. Přesně takový byl osud první a asi nejznámější umělé družice ve vesmíru.